Do australských ovčáků není těžké se zamilovat. Jejich charakteristická příjemná povaha, ovladatelný temperament, všestrannost, atraktivní vzhled a smysl pro partnerství vás brzo dostanou a jediný nedostatek, na který přijdete je, že jeden australák je prostě málo. Každý má své představy, kam svým chovem chce směřovat, čeho chce dosáhnout a jakými metodami se dopracuje k vysněným cílům. Můj chovatelský cíl je prostý a jednoduchý. Umožnit svým psům láskyplný život, plnohodnotný, naplněný uspokojováním přirozených potřeb včetně rodičovských, za předpokladu ochrany jejich genetického i fyzického zdraví, udržení exteriérových i povahových kvalit s využitím vlastních chovatelských znalostí, dlouholetých zkušeností a celosvětových poznatků o tomto plemeni.

Současný způsob prověřování chovatelského úspěchu spočívá  především ve výstavnictví. I při tomto, jak by se zdálo, jednostranném pohledu na kvality posuzovaných zvířat, jsou patrné charakterové vlastnosti našich psů, kteří zde prezentují svůj jedinečný exteriér (pro který jste si dozajista austaláčka vyhlídli), ale i pohodovou povahu. Dlouhé cestování, rušivé prostředí, kontakt s cizími lidmi i psy různých plemen, velikostí a nálad, úprava srsti, vlastní manipulace a cviky poslušnosti - to vše prověřuje každodenní adaptabilitu, ovladatelnost a nervovou odolnost stejně, jako každý jiný výcvik. Není třeba se obávat a nechat se přesvědčovat, že výstavně úspěšný jedinec nemá ty správné povahové vlastnosti a je protěžován na úkor charakteru. Málokdo z nás zvládne všechno nejen časově, ale i finančně a každý máme své omezené možnosti. Přesto je mým názorem, že naše chovná zvířata musí být konkurenceschopná ve všech ohledech a hlavně být dobrými představiteli plemene.

Psi z mé chovatelské stanice jsou především mými společníky a naše závislost je vzájemná. Respekt, schopnost empatie, jejich veselost, energie vždy připravená pro vaše dobití, nekonfliktní povaha - jsou vlastnosti, které jsou balzámem alespoň na některé bolesti dnešní doby; umožní vám aktivně relaxovat, hýbat se, poznávat nové přátele, navštěvovat zajímavá místa, ale také budit zaslouženou pozornost a zájem okolí a hlavně nechat se bezelstně a bezprostředně milovat tak úžasnými bytostmi, jejichž jazyk si brzy osvojíte. 

Je mnoho webových stránek, literatury a odborných textů, které vás seznámí s požadavky na exteriér, povahu i genetickou problematiku. Není mým zájmem plnit tento prostor nepůvodními a opsanými materiály, jejichž prezentace je v konečném výsledku závislá na jejich interpretovi. U tohoto mladého plemene je z chovatelského hlediska obrovský prostor pro plemenářskou práci a jen málokdo dokáže nekompromisně uplatnit její  zásady a metody v praxi. Základním předpokladem pro chov musí být konkrétní vize, široká chovatelská základna a maximální dostupnost a věrohodnost objektivních informací, což vždy není řešitelné. Při výběru svého budoucího australáčka můžete sbírat spoustu odborných informací nebo se řídit vlastní intuicí a vsadit na lásku na první pohled, ale vždy si vyberete parťáka, který vás bude  oddaně doprovázet na každém kroku. Teprve pokud si najdete svého budoucího chlupatého přítele prostřednictvím naší chovatelské stanice, budu vědět, že moje snaha měla úspěch.


 

Tento web vznikl teprve nedávno, ale už teď zde najdete spoustu článků o tom, jaký australský ovčák vlastně je, přečtete si o tom, jak skvělé plemeno jsme si vybrali, co všechno s ním můžete zažít a prožít a v neposlední řadě se tu dozvíte, zda a jaká zdravotní rizika vašemu ausíkovi hrozí.

www.aussiesworld.cz/

Více informací ke standardu a podmínkách chovu na

https://kchmpp.cz/plemena/australsky_ovcak.html

Podstatné informace na stránkách Českomoravské kynologické únie

www.cmku.cz/index2.php?stranka=rady_a_predpisy

Maximum informací o AUO na

www.ismecka.cz/plemeno/australsky-ovcak

Užitečné informace o zdravotních testech včetně genetické problematiky na odborné úrovni

www.genomia.cz/cz/breed/australian-shepherd/

Další chovatelský klub zastřešující AUO s velice pestrou činností

www.kchbo.com/

 

Moře informací pro zdatné francouzštináře či uživatele nainstalovaných automatických překladačů

www.club-berger-australien.org/index.php

 

Spousta informací ze země původu na

www.ashgi.org/home-page/genetics-info/coat-color/white-fright